Lehevaatamisi kokku

kolmapäev, 21. august 2019

Valikud aias

Täna oli üle pika aja selline hall ja pime ja unine ilm, et ma leidsin isegi aega ilu-und teha. Päevast logelemist teen ma muidu suvisel ajal üliharva, aga täna oli selleks ilm kui loodud. Samas õhtu kiskus taas ilusaks ja heledaks. Jõudsin isegi aiale ringi peale teha ning miskit salvestada.
See nädal on möödunud valikute tegemise tähe all. Nimelt on meie lõunapark nüüd täis mis täis. Viimasena leidis seal kasvukoha hall lepp 'Muhkura'. Sinna lihtsalt ei mahu enam mitte midagi uut. Tuleb mõnest mitte väga vajalikust loobuda. Välja lähevad harilikud kuused ja läiklehine hõbepuu. Viimane sellepärast, et erilist ilu ma temas ei leia, õite lõhna olen tunda saanud ja juurevõsusid on mu silmad ka näinud. Kuused said istutatud algusaegadel, siis kui ressurssi oli vähe ja kõike korraga osta ka ei jõudnud. Kui need kõik välja saavad, siis tekib taas ruumi.Põhjapark saab ka usinalt täiendust. Mõned uued pärnad ja vahtrad ja nulud. Juurimisele on läinud üks läiklehine tuhkpuu, juurimist ootavad arooniad. Sae alla läheb üks harilik pärn. Ja juba paari aasta pärast on ka seal palju põnevat vaadata.
Aiast vedasin põhjaparki hariliku vahtra 'Golden Globe'. Minul käitus ta aias kui rääbakas ja oli pigem selline puu, millele pilku ei tahtnud heita.  Harilik pärn 'Lico' läheb lõkkesse ja kogu moos. Ei oska mina nii, et hakkan kevadel igasugu pritsimisi tegema, et puu ilus oleks.  Parem ärgu teda olgu.
Komposti sõitsid lainjalehised hostad ja veel igasugu mudru. Tasuta jagamist ei viitsi ka enam korraldada, tuginedes varasemasele kogemusele. 
Välja kaevata ja minema pilduda on kerge, aga katsu sa uusi taimi istutada. Üht-teist olen ikka muude tegemiste vahel jõudnud, aga vähe. Jännis olen selle asjaga.

Lodjap.põisenelas 'Andre' otsustas kasvada laiuti. Oksakääre sai kulutatud ja terve kärutäis oksi eemaldatud. Kurjam kippus juba mu okkalisi varjutama.

Suhkruvaher 'Wieri' paistab pildil udusena. Selle aasta juurdekasv kisub meetri kanti. Talv ehk teeb korrektuuri, muidu väljub asi kontrolli alt.

Kõrvitsat võib vabalt kasvatada pinnakatjana.

Luudpõõsa lubasin küll kevadel välja kaevata, aga aja puudusel jäi see töö tegemata. Sügiseks on põõsas taas imekena, no kuidas sa teda kaevad. Samas pool suve jälle kui rääbakas.

Maisile see suvi sobib. Kõrgus paiguti 2,5m ja enam. Hiilib elektritraate.


Siia peaks tulema uus varjupeenar, kui kõik ikka toimib. Aasta pärast näeme :)

2 kommentaari:

  1. Mingil hetkel tulevad jah valikud päevkorda. Mul veel õnneks natuke ruumi on aga mitte kauaks. Aga ma arvan, et selleks ajaks olen ma suure isu täis ka saanud :D

    VastaKustuta
  2. Sügis meeldib mulle vähem kui kevad, aga ka sügisel on plusse. Üks suuremaid on see, et aednik tohib jälle aeda ümber tõsta.

    VastaKustuta