Lehevaatamisi kokku

esmaspäev, 1. aprill 2019

1.aprill, ninaprill

Aprillis on ikka aiatöödega algust tehtud, täna ju karjalaskepäev isegi. Sel kevadel sai alustatud küll natuke varem, aga ilmad on siiski aprillile kohased. Täna oli 8 soojakraadi, aga kõle tuul ei lase soojusel võimu võtta. Isegi sõrmed kipuvad selle jaheda tuulega külmetama.
Päevad mööduvad kevadele kohaselt ülihelikiirusel. Nii on see alati olnud ja nii ta vist jääb elu lõpuni. Hommikust saab märkamatult õhtu, teha nagu eriti miskit ei jõuagi.

Keldri otsas kaevasin istutusala laiemaks ja tõstsin natuke ka pinnast. Ülevalt vasakult nurgast sai välja juuritud tuhkurenelas 'Grefsheim' Oli sellel alles juurestik. Põõsas oli vana, ehk 12 aastat ja tema eluiga sai lihtsalt otsa. Asemele panin kaks Iirisesõbralt saadud tammelehist hortensiat. Esimese talve olid nad pottidega kasvukas, eelmise talve põllus lagedal. Turvast sügisel kallasin neile natuke pähe. Elus paistis olema nii liik kui sort 'Pee Wee'.Täna said potti kollased emajuured. Taimedel on 6.kevad ja võimsad on nad küll. Kui sa 6 aastat oled taimekest kasvatanud, siis mis hinnaga teda müüd? 8€ tundub müüjale vähe, aga ostjale palju. Samas on paljudel juba 7 õievart tulemas. 25 taime jätsin  põldu järgmist kevadet ootama.
 Püramiidtammedest tegin ka valiku. Kes ikka sirgem ja sihvakas, sai potti, ülejäänud läksid lõkkesse. Neid peaks varakult millegagi pritsima, aga kesse mäletab, millega.
Fritillaria 'Early Romance' on väga jõulise tulemisega. Milda kingitus. Paljuneda, paistab, talle ei meeldi. Juba mitu aastat üks taim, aga see-eest väga ilus taim. Aalujad, potistasin teie soovitud okkalised ära. Andke mulle teada, kes kuidas kätte saab. Kevadel oleks hea ära istutada. Panin lihtsalt turbaga potti. Endale sain mägimändidele ja mustadele kuuskedel lisaks fraseri nulud ja kuriili lehise. Tagatalu prowwa saadetud käbidest kasvatatud okkalised kõik. Mitu aastat need mul kasvasid, ei mäletagi enam. Ja muidugi sain endale ka kirju mägimänni. Okka tipud on siiani kollakad.
Sammal on nii ilus roheline ja pehme. Aastatega hakkab järjest rohkem sümpatiseerima.
Danfordi iirised.Dalmaatsia krookused
Sulelised on kevade üle õnnelikud.Kolmiklilled uudistavad varakult maailma.Kevadmaguna jõuline tulemine. Lisaks liigile 'Multiplex' ja 'Star' startimas. Sel kevadel on mul oodata ka Milda kingitud roosaõielist kevadmagunat. Ninad juba väljas.Kasvukast olen juba paljud müügiplatsile tarinud, aga kuhjas täis on ta ikka veel. Kõike ei taha nagu viia ka veel, aga olud sunnivad tagant.
Alpi tulikad ise kui nääpsud, aga õienuppe kõik taimed täis.
Ameerika kullerkupp lõi ka kasvukas õied juba lahti.Värve juba nagu on.


Kaevasin peenra tagumise serva sirgeks. Suvel sealtpoolt eriti ei vaata ja serv oli täitsa sinkadi-vonkadi. Keerasin kamara tagurpidi, paar päeva taheneb, siis saputan mullast puhtaks ja valmis.Et igihaljas kevadik nii tugevalt lõhnab, ei oleks elus osanud arvata. Kui see kribu kivilas õitseb, siis seda lõhna minu nina küll ei ole tundnud. Praegu kui kasvukas suur õitsemine täies hoos, siis uksest sisse astudes lööb ninna meeldivalt magus aroom. Ja üllatavalt tugev kusjuures.Need pikeeritud kribulad on kaheaastased valge upsujuure noortaimed. Taivi saatis mulle seemned. Esimesel aastal ma neid ei pikeerinud, talvitusid mitmekesi ühes potis. Sel kevadel said pikeeritud. Ja kunas neist lille moodi taimed kasvavad, jumal seda teab. Ühe korra elus teed selle tralli läbi, ega rohkem küll ei viitsi.


Ja lõpuks kirinõgesed. Milda sügisel jagatud taimede järeltulijad.Sel nädalal jälle vihma ei luba. Tea, kas algab juba põuaperiood? Elame päev korraga.

5 kommentaari:

 1. Nii põnevad tegemised ja taimed kõik. Ma pole veel kasvuhoonesse jõudnudki, väljaski ainult mõned kõrrelised lõigatud

  VastaKustuta
 2. ma pean veelkord alpi tulikaga proovima, millegipärast läks välja :( sul on kõik juba praegu nii korras, et ma küll ei kujuta ette, mida sa veel aias peaksid tegema peale taimede kasvu ootamise :)

  VastaKustuta
 3. On sul alles kord kasvuhoones!Kas hiljem viid riiulid välja või ongi aastaringselt kasvuhoones.Tore,et tammilehised ikka elus.

  VastaKustuta
 4. Nii ilus vaadata sellist korda ja hoolitsust, armsad taimekesed :)

  VastaKustuta
 5. Küll on palju aiatoimetusi juba tehtud! Ja kasvuhoone on vist neil tuulistel päevadel tõesti kõige parem koht! :)

  VastaKustuta