Lehevaatamisi kokku

laupäev, 19. märts 2016

Kevad algas meil 12 külmakraadiga

Taevas selge, vimpel lipumastis ennast ei liiguta. Varblased nosivad saia, tihaste seemned ja rasv seisavad praktiliselt puutumatutena. Rebane kolistab iga öö ümber aia ja põder eksib ka viimasel ajal tihti aia taha jalutama. Lund on kuhjaga ja viimastel päevadel on seda valget pahna taevast alla tulnud erinevates olekutes ja kiirustes. Kiivitajad tõenäoliselt suundusid tagasi soojematele aladele. Peale kahe lumikellukese pundi ei paista lume alt veel ühtegi lille. Vanem lumi on värskema all jäiseks kiskunud ja kooriku peale tõmmanud. Ega see hea just ei ole. Seega õues saab ikka veel vähe toimetada. Puishortensiad lõikasin ära ja õunapuude lõikus on ka pooleli. Kõike saab teha vastavalt ajale ja ilmaoludele. Prognoosi kohaselt kisub aprilli lõpp ikka ülikiireks, Arvestades seda, et eile õnnestus mul nagu mehhiko seebiseriaalis ühest ülilibedast trepist alla kukkuda ning selja parem pool sai ikka korraliku paugu, siis täna hommikul on väike hirm sees. Öösel magades asendit muuta oli ikka väga valus.  Pea sai ka paraja obaduse, aga siiani tundub sellega kõik veel korras olevat. Aga tegelikult tahtsin analüüsida hoopis väheke seemnekülve ja mis siis valesti läks. Iga kommentaar siin on oodatud. Otsin kohe külviraamatu üles ja heidan pilgu sisse.
Alustan siis sellest ühest kolmandikust, mis Rahmeldaja sõnul alati aia taha läheb.
Kassisaba -Veronica spicata  peaks olema kiire idaneja ja valgusidaneja, külmatöötlust ei vaja - need nõuded said täidetud. Külvasin kohe nelja sorti enda võetud seemnetest, kavatsesin põllule istutada ning jälgida, mis värvi õied seemnetest edasi antakse. Külvasin juba 04.02 ja siiani kõik potid tühjad. Suure tõenäosusega ma homme kallan turba pottidest lihtsalt välja, sest kaua sa ikka ootad. Ja ei ole mul ka sellist aega aega tahtmist, et panna see potimajandus kuhugi põõsa alla, et äkki...  Äkki kuivavad mul nad jälle tuhaks nagu alati. See katsetus läks siis aia taha.
Jaapani ängelhein Thalictrum kiusanum oli külvatud ängelheinadest ainus, kes ei suvatsenud tärgata. Külmatöötlust võib vajada kuni 60 päeva. Aga kuna teised ängelheinad tärkasid, siis loen äparduseks pigem seemnete korjamise vale aja. Ehk ei olnud seemned parimad.
Viali priimula Primula vialii - kuna minu taimel oli ainult üks õievars (see taim ka enda külvatud, pakist seemneist sain ka ühe taime), siis seemet sain korjata ainult ühelt varrelt. Ja ausalt öeldes juba need seemned tundusid mulle välimuselt kuidagi veidrad. Ehk ma panin siin ka mööda ja külvasin hoopiski mitte idanevat mudru, mine sa tea. Tegin nii sügis-, kui kevadkülvi katsetuseks. Ebaõnnestunud paistavad olevat mõlemad.

Männilehine peekerlill Penstemon pinifolius.  Seemne korjasin sügisel ja külvasin 14.11, ei idanenud. Ostsin seemnepaki ka kevadel ja külvasin 26.02 - tärkasid 06.03, 16-seemnest 10 taimekest.
Jaapani tähtpea - Scabiosa japonica ei peaks vist külmatöötlust vajama.  Külvasin ka veebruari algul, elumärki ei ole. Seeme tundud olema korralik.
Kollane haldakell - Disporum flavens. Tõeline iludus, aga külv ei õnnestunud. Õnneks läksid küll mõned haljaspistikud. Tema külvi erisoove ma ka ei tea, külvasin sügisel enda taime seemnest, seeme oli korralik. Seda potti ehk veel ei tühjenda.

Elulõngad Clematis, looduslikud liigid. Ma ei loe siinkohal neid üles, aga kaheksat liigist tärkas kaks. Oli nii ostetud kui enda korjatud seemneid. Erinevate liikide idanemine võib võtta aastaid, seega sobib nende külvamine vist natuke rahulikuma loomuga inimesele. Suure tõenäosusega mina see ei ole ja nii pikalt ma oodata küll ei jõua ja ei viitsi. Need mõned taimed saab ka osta ja alati ei maksa imestada kalli hinna üle. Kui taimemüüja on mitu aastat seal poti kõrval seda tõusme tärkamist oodanud, siis aeg maksab ka raha.
Heleenium - neid olen ka mitu head aastat külvanud. Seemneid olnud erinevaid ja no mis ei idane ega mädane. Rohkem enam ei ürita, neid on tõenäoliselt kergem variant varrepistikuga paljundada kui oodata ja loota.
Trompetparadiisia Paradisea liliastrum - olen ka aastaid juba külvanud tulutult. Peaks sobima sügiskülv, idanemine suht madalal temperatuuril. Seemned on alati olnud ilusad, aga taime ei saa. Midagi on järelikult valesti.
Kribulill Zigadenus - õues külvab, aga potist ei sirgu miskit ka juba mitu aastat. Idanemine pidi küll aeglane olema, aga kas jälle mitu aastat, ei tea. Seda potti ka veel ei tühjenda.
Virgiinia männasmailane, ei ja veelkord ei. Ülihästi võtavad juured alla varrepistikud, aga üritan ikka ka seemnest taime saada. Ma ei kujuta ette, mis imenippi need seemned küll vajavad, sest minul ei ole sealt küll midagi tulnud.
Selline siis lühike analüüs ebaõnnestujatest. Eks siin nipet-näpet oli veel, aga need las jäävad.
Üllatusi ka muidugi. Aed-kukekannust  olen erinevate õietoonide saamiseks ikka külvanud. Sel aastal siis Seemnemaailmast. Roosa õiega kukekannuse seemneid oli pakis 4 ja tärkas 3, valge õiega tärkas 3-st 3 ja laimi värvi õiega tärkas 4-st 3. Idanemine oli ikka väga hea, oleks ometi õite värv ka õige.

Kolmelehine piiskenelas tärkas samuti väga hästi ning taimed on väga kiire kasvuga ning seega olin positiivselt üllatunud.

Kahkjad siilkübarad peaksid ometi olema kiired idanejad ja sitked sirgujad. Aga ometi minu külvid täielikult ebaõnnestunud. Kolmest külvist 0 tulemus. See on nüüd küll kui hiina ime.

Kollane tulivõhk sai ka nii katsetusena külvatud, nüüd poisid pikad, ühe suure lehega. Arvatavasti kevadel nad põllule istutama, sest esimesel aastal taime saada lootust ei tohiks olla. Kogemus täielikult puudub ja ega ei oska kohe kuskilt küsida ka.

Hosti kivirik on müstika. Esiteks juba see kribu tärkamine ja kui see kribu siis ühel hetkel neid leherosette moodustama hakkab. Kui oma silmaga ei näe, siis ega teise jutust aimu saa. Võrratult äge aeglane vaatemäng.
Arum elongatum - ma isegi ei oska sõnastada, kes seal potis sirguvad, aga palju neid on ja miskit sealt tuleb. Eks see on ka üks huvitav ootamine ja katsetamine.

Täpselt nii see kevad siis tuleb, uute avastamise ja vanade äratundmisega. Potte ja potsikuid on terve ilm täis nii linnas kui maal, õues kui toas, kasvuhoones kui saunas. Kevad on roheline!

8 kommentaari:

 1. Ma nutan siiani taga oma mitu aastat tagasi netiavarustesse lennutatud külvide kausta taga :( Nii polegi kusagilt midagi vaadata ja mälu teadagi on imelühike. Kassisabad on üldiselt kindlamate tulijate hulgas olnud aga vahel on nii, et need kõige kindlamad võivad ka alt vedada. Ma ei tea palju sa jälgisid valgusidanejaid. See raudne reegel, et peenike seeme suuremalt jaolt on valgusidanejate tõust ei pea alati paika. Vahel võivad seda olla ka päris prisked seemned. Ilusat kevade algust :)

  VastaKustuta
 2. Ohh, hooaja algul seljale mats saada pole üldse meeldiv, kiiret paranemist! Ja Eestimaa on kliimalt ikka suur riik, meil algas kevad poole soojakraadiga.

  VastaKustuta
 3. Äkki need kassinimelised ongi sellised isepäised. :P Mul on miisusaba sel aastal see, kes ei tärganud. Minu kõige hullem ämbrisse astumine oli aga eelmisel aastal Seemnemaailmast ostetud petuuniaga - 7 paki peale sain vaid 4 taime ...
  Seljale ja peale kiiret paranemist

  VastaKustuta
 4. Ega meie -10,6C palju soojem ju polegi :)
  Külvide kohalt ma palju kaasa ei räägi. Vanasti polnud mul nende tegemiseks eriti võimalusi ja sortide külvamisel mõtet polnud. Olen alati eelistanud haljaspistikuid või pistoksi külvamisele, need kastid võis nädalaks üksi jätta, külvidel peab pidevalt silm peal olema.

  VastaKustuta
 5. Külvide loetelu oli küll pagana põnev! Ma katsetan tänavu ka heleeniumitega, aga talikülvi ma neist ei teinud, mõtlesin aprillis külvata, siis on vähem jama. Eks ma annan teada kuidas läheb. Siilkübaraid külvasin kasvukohta ja eelmisel aastal olid seemikud ka juba olemas, tänavu paistab, mis saab. Kas kollane haldjakella pilt on sinu oma? Seal on nende ja Polygonatumi kahjur otse pildil, vastsed söövad lehed ribadeks. Kusagil oli mul selle nimi ka kirjas.

  Ma alles hakkan külvidega katsetama, kogemusi veel vähe. Saab põnev olema!

  Kiiret paranemist!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Minu pilt jah haldjakellast. Kahjurite koha pealt mul teadmised tõesti lahjad, tänud hoiatamast! Mul just see madal kuutõverohi seal lähedal ja söödi tõesti ribadeks. Nüüd tean jälgida, aga kes ta on, seda ma muidugi ei tea.

   Kustuta
  2. Ladinakeelne nimi Phymatocera aterrima

   Kustuta
 6. Põnev maailm. Ma külvasin tõnnikeselehist ebamagunat pakile kirjutatud juhendite järgi. Kõigepealt kaheks nädalaks tuppa sooja ja siis külma kätte (soovitati külmkappi). Kui hakkavad idanema, siis külmkapist välja võtta. No näis-näis!

  VastaKustuta