Lehevaatamisi kokku

neljapäev, 4. veebruar 2016

Külvan, külvan...

Ongi aeg sealmaal, et külvan ja külvan ja külvan. Tegelikult on suur osa külve tehtud ja esimesed rõõmustajad lampide all sirgumas. Mis ja kuidas siis sel hooajal. Nende aastatega, mis mina olen külve teinud, võib juba mõningaid  märke kirja panna. Üks huvitav tähelepanek on see, et miskipärast idanevad enda korjatud seemned palju paremini, kui poest ostetud. Miks see nii on, sellele ma vastust ei tea. Loomulikult ei tea ma ka seda, kas seemnepakenditel olev kuupäev alati õige on ja kuidas neid seemneid säilitatud on. Ja seda ei tee keegi kuidagi ka kindlaks ja ei olegi oluline. Fakt jääb faktiks. Suvikute ostetud seemned tärkavad küll tavaliselt 100prontsendiliselt, püsikutega paraku lugu keerulisem. 
Üks esimesi rõõmustajaid sel aastal oli jeffrey jumalatelill - Dodecatheeon jeffreyi.  Külvi tegin 02.12 aastal 2014. Tärkasid 06. veebruaril 2015. Terve aasta vegeteerisid nad potiga kasvuhoones tomatite all, aeg-ajalt sai ka kastetud. Eelmisel sügisel sai pott kasvuhoones mulda kaevatud. Kui saabusid need suured külmad, viisin poti jahedasse ruumi, kus olid siiski mõned plusskraadid. Nädal tagasi sai pott sooja viidud ja ohohoo, sellised tugevad nupsud sirguvad potist. Nagu müstika on sellist  taimede toimetamist jälgida.
Jeffrey jumalatelill

Teine uus ja põnev sirguja minu jaoks on hosti kivirik - Saxifraga hostii. Tegu minu arvates ühe väga armsa ja dekoratiivse igihalja nupsikuga. Kahjuks või õnneks ei ole ta eriti agar paljuneja. Kuna õievarsi taimel sel aastal jagus ja seeme valmis, siis sai ka külvatud. Külvasin 14.novembril eelmisel aastal ja toimisin jumalatelillega sarnaselt. Seni ei ole ma ühtegi kivirikku üritanud seemnest paljundada. Täna hommikul olid siis poisid kui ponksid ninad mullast välja pistnud. Õnneks ei ole mul nägemine veel päris kadunud, nimelt on nad ikka eriti mikro-udu. Teine selline mikro on jaapani priimula, õnneks jäi mulle silma ja sai jahedamasse tõstetud. 
Mulle see pinsettidega pikeerimine eriti küll ei istu, aga elus tuleb kõike teha.  Kas neist ka elujõulised jõuan kasvatada, näeb suve saabudes.
Hosti kivirik esiplaanil.

Pärsia karukell - Pulsatilla albana . Seemne külvasin 2014 sügisel, koheselt, kui seemet korjasin. Sügisel nad ei tärganud, esimene nups pistis nina välja 04.veebruaril 2015. Jällegi aastajagu potis vegeteerimist ja nüüdseks on nad kasvuga alustanud. Neid ei ole küll palju, aga katse võib lugeda õnnestunuks.
Pärsia karukell

Väga hea meel on ka habe-peekerlille - Penstemon barbatus seemnete idanemise puhul. Mulle nagu tundus, et seeme ei jõudnud eriti valmida, aga näe tärkasid. Kahjuks oli seemet kesiselt ja massiliselt neid ei ole, aga miskit ikkagi. Eriliselt meeldis mulle see punane või roosa värv, selline puhas ja ehe. Kas vana taim ka talvele vastu pidas, ei oska ju veel öelda, aga järglased on vähemalt olemas.
Habe-peekerlill

Esimesed kolmelehise piiskenela tipud on ka juba näha. Ja nii on hooaeg siis alanud. 17 rohetavat potti olen jõudnud lambi alla valgesse juba tõsta.

Kõik eelmisel suvel tehtud haljaspistikud paistavad olevat jahedas kasvu alustanud, peale kollase haldjakella. No tema ootab reeglina soojemat ilma ka õues kasvades. Eriti hea meel on mul suurelehise hortensia ja virgiinia männasmailase haljaspistikute õnnestumise üle. Katsetama peab, ega muidu tulemust ju ei tule.

Sedamoodi see kevade hõng siis saabub, kuigi kalendris jagub meil talve veel küllaga.9 kommentaari:

 1. Sinul on tõesti kevadised tuuled, õnnestunud külvid teevad alati rinna rõõmsaks, mingu tibukestel hästi :) Enda korjatud seemned on värsked, parimates tingimustes ja südamega hoitud, eks sellepärast :D

  VastaKustuta
 2. Nii tore on igasugu tärkamist jälgida. Muidugi on enda seeme alati parem, Rahmeldaja selgitas ammendavalt, mis ja kuidas :)
  Ma olen küll lubanud, et püsikute poole ma enam eriti ei vaata, aga ühe peekerlille ma siiski broneeriksin, nemad on mu nõrkus

  VastaKustuta
 3. Väga vinge, head tervist taimetittedele ja jaksu Sulle!

  VastaKustuta
 4. Põnev aeg, loen ja nii hea meel, nagu oleks iseenda aknalaual need taimetited.

  VastaKustuta
 5. Head kasvamist.:) Ja nii põnevad külvid kõik.

  VastaKustuta
 6. Tubli oled! Minu taimehuvi on täielikus talveunes ja ärkamise märke veel ei ilmuta.

  VastaKustuta
 7. Äge! Ma olen küll vähe üritanud, aga veel kõvasti vähem on mul õnnestunud püsikuid seemnest kasvatada. No välja arvatud need, mis ise peenras oma lasteaial silma peal hoiavad. ;o)
  Karukellasid ma ikka pean omale ka hankima!

  VastaKustuta
 8. Aaaa! Kusjuures see minu hosti kiviriku eksemplar paljunes küll päris hoogsalt, umbes neljakordistas end. Näpsasin sealt jupikese ja poetasin ühte teise kohta, et ehk võtab juured alla. Siiani ilus

  VastaKustuta